Video

Learn to Think Biblically

(Asi nejvíc sledovaný YT kanal co se týká evangelikální teologie, apologetiky) You will learn to think biblically about everything so you can deal with false teaching, know what Scripture says about specific issues, prove Christianity is true, go deep into theology and become a go to resource for biblical knowledge so you can help others. I have a passion for helping others to carefully and thoughtfully understand and apply the Bible by creating the well-researched biblical content that you have been starving for ever since you first believed. I’m Mike Winger, a pastor who has served in ministry for over 20 years in the local church and I have a heavy burden on my heart to get REAL Bible teaching and knowledge into the lives of others. I want to give you the teaching I’ve been craving for my whole Christian life. I want you to be able to hear me make the case for my views and to be able to reason it through for yourself. Live Q&A every other Friday at 1pm Pacific time.

Jak můžete nejlépe využít tento zdroj?

  1. Požádejte Ducha Svatého, aby vám dal moudrost a vhled, co z tohoto zdroje použít a jak. Pak to proveďte.
  2. Sdílejte tento zdroj s ostatními, o kterých si myslíte, že je toto povzbudí a vybaví.
  3. Podívejte se na tento zdroj s někým (partnerem, přáteli, týmem, studenty, pastorem) a diskutujte o tom.
  4. Použijte tento zdroj k přípravě jednoho nebo více zamyšlení, kázání, seminářů, workshopů nebo lekce pro skupinku vaší mládeže nebo církve.

Sledujte na
kanál YouTube

Doporučená videa

Víš o dalších zdrojích pro službu?

Máš know-how vedení mládeže, které funguje? Znáš materiály, které stojí za to? Sdílej je s námi.
Všechny zdroje, které tady najdeš jsou přidány na doporučení dalších vedoucích. Tak se poděl o ty své a pomoz ostatním mládežím v jejich rozvoji.

Přidat zdroje